Bebek İsim Önerileri arayanlara birkaç tavsiyemiz olacak. Umarız sizlere faydası olur.

Bebeklere İsim Koyarken Nelere Dikkat Edilmeli

Kız yada erkek olsun yeni doğan bebeğimize isim bulmak oldukça zor bir süreç olabiliyor. Kız Bebek İsimleri ve Erkek Bebek İsimlerinin seçinimde farklı algılar ve düşünceler bulunmaktadır.

Kız isimleri ülkemizde gelenek ile güncel arasında gidip gelmektedir. Gelenekçi anlayışta isimler çok fazla değişmemektedir. Bilindik isimlerin tercih edilmesi sürmekte ve herhangi bir değişiklik düşünülmemektedir. Gelenekçi isimler genel olarak dini isimlerden oluşmaktadır. Ancak çoğu zaman isimlerin anlamları göz ardı edilmekte ve sadece hoş bir ses olarak düşünüldüğü için isimler seçilmektedir. Oysa çoğu dini ifade isim için uygun bile olmayabilir. Bazen ise doğadaki canlıların isimleri tercih edilmektedir. Ancak cinsiyet konusu gözardı edilebilmektedir. Örneğin Suna erkek ördektir. Ancak kız ismi olarak kullanılmaktadır. Bu tip yanlış kullanımlar çocukları okul hayatında zor durumda bırakabilmektedir. Çocuklar belli yaşlarda birbirleriyle her konuda alay etmekten çekinmezler. Özellikle isimleriyle ilgili bir farklılık asla affedilmez.

Erkek İsimleri ile ilgili de oldukça farklı anlayışlar söz konusu olmaktadır. Dini isimler yine ağırlık kazanmaktadır. Çoğu zaman peygamber isimleri tercih edilmektedir. Bunların yanında yiğitlik, mertlik, güç ifade eden kelimelerde tercih edilen isimlerdendir. Ancak bazı zamanlarda erkek çocuklarına kız isimlerini çağrıştıran ifadelerde de isim olarak verilmektedir. Örneğin Ada ismi erkekten çok kız ismini çağrıştırmaktadır. Gelecek hayatında Ada ismi ile anılan bir erkek çalışma ve sosyal hayatında ciddi sorunlarla karşılaşabilir. Hatta bazı erkekler isimlerini kullanmak yerine takma isimler tercih etmektedirler. Kendi gerçek isimlerini neredeyse yakın çevresi hariç kimsenin bilmesini istemezler. Bu tip durumlarla karşılaşılmaması adına isim seçiminde hassas davranmalı, anlık zamanlarda moda haline gelmiş kelimeleri isim olarak seçmemeyi düşünmek gerekebilir.

Unutulmaması gereken konu isimler hayatımız boyunca en çok duyacağımız kelimelerdendir. Bu nedenle doğru kelimelerden seçilmelidir. Yanlış isim tercihleri kız yada erkeklerde ilerleyen yaşlarda sosyal travmalara dahi neden olabilmektedir.